Готовність №1. Поради по підготовці дитини до школи

Ця стаття — продовження розпочатої теми про підготовку дитини до школи.
Вчіть дитину ставити мету і здійснювати її, незважаючи на виникаючі труднощі. Спочатку дитина може вирішувати складну задачку з Вашою допомогою (наприклад, будувати будиночок з деталей конструктора, складаючи план дій, прикидаючи, які детальки вибрати, як їх розмістити).
Про готовність дитини до школи буде свідчити самостійне рішення поставлених завдань, отримання результату без «смикання» дорослих.
Займіться з малюком придумуванням і переказом історій, складанням розповідей по картинці. Слідкуйте за логічністю, образністю і зв'язністю мовлення дитини, і за тим, чи вміє він не тільки говорити, але й слухати. Використовуйте для підготовки до школи вправи на розвиток пам'яті та уваги ( такі можна подивитися тут: http://www. solnet. ee/parents/p2_33.html): завдання на виділення загального і різного у ряді однорідних предметів, класифікація предметів за певною ознакою, запам'ятовування послідовності предметів чи дій та ін.
Збагачуйте життєвий і культурний досвід дитини: ходіть з ним до зоопарку, в ліс, в магазини, на пошту і т. д.Нехай дивиться, запам'ятовує, питає. Оберігайте і розвивайте здібності та інтереси дитини. Читайте малюку художні і науково-популярні книжки для дітей.

Дитині буде незайвим знати поіменно своїх улюблених письменників, завчити кілька віршів улюблених дитячих поетів, згадати до нагоди декілька цікавих фактів з життя тварин і т. д. Своєю ерудицією він зможе проявити себе не тільки перед гостями, але й на вступній співбесіді. Багаж знань накопичується поступово, тому займатися загальним розвитком малюка треба заздалегідь.

Навчіть дитину основам самообслуговування: мити руки перед їжею, самостійно одягатися і взуватися, збирати свої шкільні приналежності в портфель.
Працюйте над усвідомленням дитиною своєї нової соціальної позиції — школяра. Дитина повинна розуміти, що йде в школу приймати знання, вчитися. Він повинен дотримуватися шкільний режим, новий розпорядок дня, виконувати вимоги вчителя, культурно спілкуватися з однокласниками.
Поговоріть з дитиною про те, навіщо йому потрібно вчитися, чого він зможе добитися в житті завдяки знанням, тобто створити мотивацію до навчання. Уявіть навчання в школі в позитивному світлі, розкажіть, як там добре.
Дитина має бути морально підготовлений до зміни звичного для нього способу життя і готовий до цього.
Що стосується навчання дитини читання й письма — то це, як раз, зовсім не обов'язково. Якщо дитина вже вивчився грамоті — що ж, добре. Але якщо ні, якщо щось не виходить — не бійтеся, що це стане причиною відмови в прийомі.
Багато вчителів навіть не люблять, коли їх учні вже вміють читати і писати.
По-перше, таким учням на уроках нудно, вони відволікаються самі і відволікають інших. По-друге, легше навчити «з нуля», ніж переучувати на свій лад вже вміє. А сучасні методики навчання читання та письма спрямовані на комплексне вивчення мови: звуків, букв, сенсу, про що часто навіть не замислюються діти, які навчилися побіжно і невдумчиво читати.
Готувати дитину до школи можна самостійно, а можна віддати його в підготовчий клас або прогімназії.
Дитині п'яти-шести років буде корисна робота в колективі і знайомство зі шкільною дисципліною і класно-урочної системою. Оцінок у таких школах не ставлять, а не вчать читати і писати, а ставити питання, шукати відповіді, логічно мислити, міркувати, відокремлюючи головне від другорядного.
У підготовчій групі дитина морально і психологічно готується до школи. Але слідкуйте за тим, щоб майбутній учень не перевтомлюватися, а самі заняття були короткими (хвилин 30), з елементами гри.
Адже завдання підготовчого освіти — допомогти дитині адаптуватися в нових умовах, а не прищепити відразу до школи.

Прочитавши цю статтю, ви, напевно, подумали, що за місяць-другий, мабуть, не підготуєшся до школи. Це дійсно так. Але якщо з дитиною займатися, приділяти час і грі, і хобі, і читання книжок, і логічним задачкам, і задушевним розмовам, і відповідей на одвічні «чому» — Процес підготовки до школи пройде так природно, що, прочитавши всі вищевикладені вимоги, Ви подумаєте: «Треба ж! А мій-то вже все знає! Віддати в школу його, вундеркінда чотирирічного!?»