Дитина в істериці

«Істерика — дуже нервовий, збуджений стан, доводить до втрати самовладання».

Це визначення з тлумачного словника Ушакова. Ключовим у цьому визначенні є словосполучення «втрата самовладання». Людина, що знаходиться в істериці, не керує своєю поведінкою, тому марно волати до його свідомості, так само як і марно намагатися налагодити з ним конструктивне спілкування. А це означає, що якщо дитина вже знаходиться в стані істерики, то найголовніше, що потрібно розуміти мамі (або будь-якому іншому дорослому, який намагається з дитиною в цей час впоратися), це те, що звичайні способи взаємодії (які ви застосовуєте, коли дитина знаходиться в нормальному емоційному стані) абсолютно не продуктивні. Що ж робити?

Випадки з істериками одні з багатьох, про яких можна сказати «простіше попередити, ніж лікувати».

Тому намагайтеся по можливості не допускати впадіння дитини в істеричний стан, відстеження емоційний фон вашої розмови, особливо у випадку наростання напруги. Пам'ятаєте, ви у будь-який момент можете сказати «вибач, таким тоном мені не подобається спілкуватися, давай поговоримо потім, коли ми обидва заспокоїмося». Це корисно і дієво в тих випадках, коли вам стає складно контролювати себе або ви бачите, що ваша дитина близький до емоційного зриву, і ви не можете дати цим емоціям «зворотний хід».Починається істерику не варто намагатися запобігти прийомами із серії «ой, дивись, пташка полетіла». Грудного малюка звичайно простіше відвернути, щоб він перестав плакати, а от дитині постарше таке різке перемикання загрожує невираженими, і в результаті накопичуються всередині нього пригніченими негативними емоціями. Крім того, що у дитини може виникнути відчуття, що ви не приділяєте належної уваги його переживань і зводите все на гру.

Якщо ж запобігти випадінню дитини в істерику не вийшло, і ви вже присутні на традиційному у виставі з ревом, биттям головою об стіни і катанням по підлозі, пам'ятайте:

• заводитися і починати кричати самої вкрай непродуктивно, максимум чого ви зможете добитися, це виплеску власних емоцій
• фізичний вплив на дитину (вдарити, згребти в оберемок і винести з місця подій тощо) в цих випадках абсолютно неприйнятно (хоча воно, за великим рахунком, не призводить ні до чого хорошого ніколи) — крім уроку про те, що придушенням чужої волі можна вирішити будь-які проблеми, ви дитині нічого не дасте
• намагатися прояснити, що трапилося, чого хоче дитина і т. п. марно, щоб вам було простіше, уявіть, що у малюка немає можливості вас почути чисто фізично — його вуха відключилися
• спробуйте залишити дитину одну, вийдіть в іншу кімнату або відійдіть від нього, якщо ви побачите, що малюка це влаштовує, значить ви можете залишити розвиток подій на його розсуд, коли дитина заспокоїться і прийде до вас, ви все спокійно обговоріть
• якщо ви намагаєтеся залишити дитину одну, а він явно протестує (починає кричати ще голосніше, хапається за вас і т. п.), значить зараз він потребує вас — сядьте поруч, якщо малюк дозволить, обійміть його, допоможіть заспокоїтися (зрозуміло, якщо ваше власне емоційний стан дозволяє це зробити)
• якщо ви і самі вже на взводі, подбайте про те, щоб дитина залишилася у безпечному середовищі (не міг кидати речі, нашкодити собі і т. п.) і самі вийдіть, повідомивши, що ви вже зліться дуже сильно і не хотіли б кричати і лаятися, а дивитися на його істерику більше не можете, хто перший з вас заспокоїться, нехай прийде допомогти впоратися з емоціями іншому

Якщо істеричний стан дитини виводить вас із себе та ви і самі починаєте вести себе неадекватно, обов'язково, коли пристрасті вщухнуть, вибачтесь перед малюком і скажіть, що не змогли тримати себе в руках і повели себе негарно.