Діти і домашні тварини

Безумовно, в тому, щоб завести домашнього улюбленця є свої позитивні сторони. І в першу чергу це той факт, що дитина має можливість доглядати за іншою живою істотою, які потребують піклування (це допомагає сформувати у малюка почуття власної значущості та відповідальності за іншого). Крім того, ваш вихованець може стати для дитини справжнім другом, і спілкування з ним буде приносити малюкові тільки позитивні емоції.

Однак спільне проживання дитини і тварини на одній території є і свої мінуси, і певні складнощі. По-перше, варто розуміти, що вся відповідальність за спілкування дитини і звірка лежить цілком і повністю на дорослих. Тільки від нас з вами залежить, чи буде собака кусає, кішка дряпатися, а наш малюк стискати хом'яка в кулаці або лякати папуг в клітці. Дорослі повинні бути дуже уважні до того, як спілкуються діти і тварини, і кожен раз бути готовими до того, щоб направити малюка («будемо гладити кішку», «будемо собаку чесати за вушком», «чіпаємо акуратно») чи вчасно у разі необхідності нейтралізувати тварина (скомандувати «фу!», «тпрусь!», «не можна!», взяти на руки тощо). Якщо ви заздалегідь знаєте, що є ситуації, які провокують вашого вихованця на агресивну поведінку, намагайтеся зробити так, щоб ризик виникнення таких ситуацій був мінімальний. Наприклад, якщо собака трепетно ставиться до своїх іграшок, не давайте маляті брати їх, кожен раз пояснюючи «Це іграшки Рекса, у тебе є свої, у них і будемо грати». І пам'ятайте — і дитина (особливо малий), і тварина — істоти непередбачувані, тому будьте передбачливі і уважні. Ніякі «це кішка дуже добра» або «собака дресирована і слухняна» не повинні ослаблювати вашу пильність. Навіть якщо цей пес ніколи нікого не вкусив, ні на кого не гавкав і взагалі мухи не образить, ви не можете гарантувати, що собака, наприклад, не загавкає у відповідь на якісь різкі рухи малюка, тим самим сильно налякавши його. Взаємодія дитини і тваринного це та сфера, де набагато простіше запобігти, ніж виправляти наслідки. Зрозуміло, мова не йде про те, щоб постійно посилати пса «на місце», замикати кота в кімнаті і не підпускати дитину до чотириногих на відстань гарматного пострілу. Просто будьте уважні.

Допомагайте малюкові правильно спілкуватися з твариною, доглядати за ним, залучайте дитину до спільних ігор з домашнім вихованцем, показуйте і розповідайте, що звір любить, що йому подобається, попереджайте про те, що їй неприємно чи боляче. Хоча б іноді вигулюйте собаку разом, кличте малюка пограти з кішкою, чистіть удвох з дитиною клітку хом'яків, годуйте рибок. Здавалося б, це всього-навсього спільний догляд за домашнім тваринам, але при певних зусиллях з вашої сторони, саме це дасть вашій дитині зрозуміти, що у кожної живої істоти свої особливості і потреби, навчить вашого малюка виявляти увагу, повагу і турботу по відношенню до інших.