Чому вчать казки?

Всі діти люблять казки, особливо чарівні. Чудеса і захоплюючий сюжет займають фантазію дитини, відволікаючи від біганини і галасливих ігор і змушуючи затамувати подих в очікуванні дива. Але тільки розважальну роль виконує казка? Вчені давно довели, що Казки несуть і виховну функцію.Недарма народна мудрість передається через казку з покоління в покоління.

Казка — це маленька модель світобудови.
Малюкові, ще так мало знає про навколишній світ і боящемуся його, простіше всього знайомитися з ним, вникаючи в захоплюючий казковий сюжет. Адже так чи проста казка, як здається? Всього на кількох сторінках вона відкриває нам дивовижний світ реальних і вигаданих країн, добрих і злих героїв, дивовижних говорять звірів і птахів. І диво — природний елемент не тільки для казки, але і для дитини. В нього він вірить беззастережно, а значить, вірить і в казку.

Так які ж корисні уроки може отримати дитина під мамину казку?

Казка вчить: світ ділиться на хороших і поганих людей, тварин та інших істот. Але добрих завжди більше, і їх любить удача. А злі погано закінчують свою біографію.

Казка формує образ Позитивного Героя: доброго, розумного, сильного, вірного своєму слову.

Казка вчить не боятися труднощів. Головний Герой завжди береться за виконання будь-якої роботи, якою б вона не здавалася нездійсненною. І в тому, що він перемагає, чималу роль грають віра в себе, сміливість і допомогу друзів.

Казка вчить: не май сто рублів, а май сто друзів. А найкращий спосіб знайти одного — це не відвернутися від нього в потрібний момент. У казкового Героя завжди багато друзів: людей, звірів, птахів, риб. Тому що він не відмовляє в допомозі тим, кого зустрічає на своєму шляху, і вони, в свою чергу, не кидають нашого Героя в біді. Так у Героя з'являються безцінні Чарівні помічники.

Казка вчить не судити про людей за зовнішнім виглядом. Іван-дурень на перевірку завжди виявляється Іваном-царевичем, а Царівна-жаба — Царівною Прекрасною. Та й страшна Баба-Яга не у всіх казках — негативний персонаж.

Казка вчить добру справу не з першої спроби виходить. Казковому Герою по три рази доводиться йти на Змія Горинича або на інше чудовисько, але сміливість і завзятість обов'язково винагороджуються перемогою.

Казка вчить любові до батьків. Герой, який виконує доручення батька або матері завжди шануємо більше своїх недбайливих братів і сестер. І саме він отримує у спадок «півцарства на додачу».

Казка вчить патріотизму. Головний Герой завжди з готовністю виходить захищати рідну землю від чудовиськ-загарбників.

Казка містить приховану, ненав'язливу мораль, мораль: не можна обманювати, не можна бути жадібним, не можна зраджувати друзів.

І, головне, Казка вчить, що добро циклічно, воно завжди повертається до того, хто допомагає іншим, і Добро завжди перемагає зло. Чи Не це модель ідеального світу?

Ці уроки діти сприймають інтуїтивно і дуже легко. Вони із задоволенням живуть в цьому чарівному світі, хочуть повертатися до нього знову і знову (звідси і прохання почитати знову Ту саму казку), а часто і самі придумують цей чарівний світ. Таке усна народна творчість малюка сприяє розвитку образного мислення та зв'язного мовлення.

Запропонуйте малюкові самостійно придумати казку за певним сценарієм, запишіть її в красиву зошит. Нехай малюк «попрацює» ілюстратором для Вашої саморобної книжки. Ось побачите, як спалахнуть у нього оченята, і скільки ідей він Вам видасть. Адже немає казкарів краще, ніж діти.

Приблизний сценарій для роботи може виглядати таким чином:
Малюк придумує (з Вашою допомогою) головного позитивного Героя, потім випробування для цього Героя. Слідом черга придумувати Чарівних помічників (людей або звірів), які (можливо, за допомогою магічних предметів) допоможуть Героєві впоратися із завданням, а також тих, хто буде Герою всіляко заважати (поганих). І, коли випробування позаду, можна подумати, чим нагородити Героя і як покарати лиходіїв.

Малюкові буде приємно відчути себе творцем дива і «майже справжнім письменником». А з яким задоволенням перечитуються потім ці саморобні книжки!!! І з яким нетерпінням дитина хоче навчитися читати! Адже тоді він стане незалежним від батьківського читання, і йому вже не доведеться чекати до завтра, щоб дізнатися, чим закінчилися пригоди Героя! Тому не варто забувати про старих, перевірених століттями казках, які, чого тут приховувати, цікаві не тільки дітям, але і нам, батькам.

Адже найголовніше, чого вчить нас казка — залишатися в душі дитиною, а значить, трохи Чарівником.