Хто такий Апгар і для чого потрібна його шкала?

Напевно, деякі матусі з гордістю можуть повідомити, що лікарі оцінили їх малюка на 10 балів». Якщо ж мама дізнається, що її дитині була виставлена» більш низька оцінка, то деколи сильно засмучується. Так було і зі мною, коли мені повідомили, що за шкалою Апгар моїй донечці виставили лише шістку. Що ж ховається за цими безликими цифрами? Як вони можуть вплинути на здоров'я дитини в майбутньому?

Шкала Апгар з'явилася в 1952 році, її творцем була Вірджинія Апгар — американський лікар-анестезіолог. Ця шкала була призначена для медперсоналу пологових будинків, щоб вони могли швидко оцінити, яким з малюків необхідна екстрена медична допомога. Ще раз хочу підкреслити, що не було навіть мови про те, що ця шкала дає оцінку фізіологічної зрілості, а тим більше здоров'я новонародженого!
Цікаво, що кожен з п'яти показників, за якими «оцінювалося» стан малюка, починався з літери прізвища самої Вірджинії:
A (appearance) — колір шкіри;
Р (puls) — пульс;
G (grimace) — гримаси;
A (activity) — активність рухів, тонус м'язів;
R (respiration) — дихальні рухи, рефлекторна збудливість.

Кожна ознака оцінюється за трибальною системою (від 0 до 2 балів).
Розглянемо всі ці ознаки.

Колір шкіри
За цією ознакою лікар відразу може сказати, чи було у малюка кисневе голодування в пологах. Якщо тільце дитини рівномірно рожеве — 2 бали; якщо легка синява проступає на ручках і ніжках — 1 бал; блідий або синюшний колір шкіри по всьому тілу — 0 балів. У темношкірих дітей досліджують колір слизової рота, долоні і підошви ніг.

Робота серця (пульс)
Сердечко новонароджених б'ється дуже часто: якщо воно здійснює більше 100 ударів в хвилину — 2 бали; уповільнення серцебиття може говорити про брак малюкові кисню, менше 100 ударів в хвилину — 1 бал; відсутність пульсу — 0 балів.

Рефлекси
Цей параметр оцінюється по реакції дитини на введення катетера для відсмоктування слизу у носик. Якщо малюк на цю неприємну процедуру реагує, як і годиться, голосним плачем, чханням або навіть отталкиваниями — 2 бали; якщо катетер викликав лише незадоволену гримасу — 1 бал; відсутність реакції — 0 балів.

М'язовий тонус
Якщо ваш малюк грізно махає кулачком перед носом недбайливої акушерки або п'ятами передає всім привіт, то таке активний рух оцінюється в 2 бали; якщо ручки і ніжки злегка зігнуті, а рухи повільні або рідкісні — 1 бал; відсутність рухів — 0 балів.

Частота дихання
Активне дихання (можливо до 45 вдихів в хвилину!), гучний закличний крик — 2 бали; крик тихий, схожий на стогін і нерегулярне, уповільнене дихання — 1 бал; відсутність дихання і крику — 0 балів.

Загальна оцінка стану малюка складається з суми балів, отриманих за цим п'яти ознаками.
А чому зазвичай буває дві оцінки за шкалою Апгар (наприклад, 8-9 балів)? Тому що відновлювальні резерви дитячого організму просто величезні, і оцінка стану дитини проходить двічі: на першій та п'ятій хвилинах життя. Якщо малюк під час другого «обстеження» впевнено додав собі 2-3 бали, то прогноз лікарів, звичайно ж, буде найбільш сприятливим.
Стан малюків, які набрали 7-10 балів, вважають гарним, таким діткам потрібен лише звичайний догляд. З 4-6 балів набрали медперсоналу потрібно бути напоготові: можуть знадобитися реанімаційні процедури. А ось крихтах, чий «результат» менше 4 балів, потрібна термінова медична допомога, радий порятунку життя. Але ні в якому разі не можна сказати, що це якимось чином неодмінно позначиться на його подальше здоров'я або розумових здібностях!

Не варто засмучуватися, якщо малюк потрапив у групу «двієчників» або «трієчників»: розвиток наших дітей більшою мірою залежить від батьківської турботи і ласки, любові і розуміння, а не від суб'єктивних балів, виставлених при народженні. Пам'ятайте, що головні оцінки ще попереду!