Сідай, два! (Потрібна школі двійка?)

Пам'ятайте п'ятий клас, урок російської мови і твір по картині?
В ньому ще передбачалося написати, що хлопчик знову повернувся зі школи з нерадісними вістками і приніс у своєму колишнього портфелі щоденник з двійкою. Мати дивиться на сина з докором, у неї вже руки опускаються: «Що робити з цим ледарем?» Сестра-відмінниця дивується, як можна так погано вчитися? Вже вона приносить зі школи тільки відмінні оцінки. Молодший брат сміється, він ще не знає, яке це — бути двієчником...

Думаю, кожен хоча б раз отримував у школі двійку... чи Пам'ятаєте Ви свої відчуття? Чи була ця двійка за справу або Вам до цих пір здається, що з Вами повелися несправедливо? Лаєте Ви за двійки своїх дітей? І, мабуть, основне питання:

Чи потрібна школі двійка?

Існує думка, що стандартна п'ятибальна система оцінювання знань зжила себе.
Двійками в школі майже не користуються, щоб не псувати статистику успішності (бо двійка — це неуспішність, а трійка — вже успішність), одиницю вчителя взагалі ставлять лише у разі крайнього нервового зриву. Залишаються лише три оцінки, які часто не відображають реальний рівень знань.

У початкових класах часто замість оцінок використовують різні ялинки-флажочки, які малюють на полях «відмінною» зошити. І це правильно: успішність молодшого школяра — показник нестабільний, адже він ще тільки звикає до школи, до класно-урочної системи, що тільки приступає до освоєння нових предметів. Тому так важливо не навішувати на нього буквально з перших кроків ярлик двієчника і невдаху і не відбивати охоту до пізнання і вдосконалення.

А ось в середніх і старших класах двійка, на мій погляд, потрібна. Адже дорослі діти прекрасно розуміють, що вчитель все одно не поставить їм, наприклад, двійку в чверті, щоб не мати проблем зі шкільною адміністрацією. І що в результаті?
Багато слабкі учні замість того, щоб хоч щось підучити і прояснити, просто «забивають» на навчання, не ходять на уроки, не ведуть зошит. Школа-то все одно випустить з атестатом.
А «липові» трієчники — це не тільки учні, які через свою безвідповідальність не отримають належних знань і обмежать свою освіту школою. Це і образа хороших, старанних учнів, які часто щосили намагаються щось вивчити, але отримують в результаті ту ж трійку.

А знай «липові» трієчники, що їх просто не атестують у разі недбалого ставлення до навчання (або поставлять ту саму двійку і залишать на другий рік) — відповідальність та старанність не забули б з'явитися.
Тим більше, що Всіх учнів після закінчення школи чекає ЄДІ, на якому двійки якраз ставлять, тому краще заздалегідь бути готовим до такого повороту подій, а не втішатися «липової» трійкою.

Правда, в розподілі двійок повинна бути визначена розумність.
Деякі діти дуже болісно сприймають таку оцінку і в стані афекту здатні на необдумані вчинки. А що приховувати, на жаль, досі чимало вчителів, здатних двійкою «помститися» дитині за невідповідність вчительським очікуванням. Або «вліпити пару» в покарання навіть хорошого учня, який не виконав завдання, але буде сильно переживати.

Тому важливий настрій батьків по відношенню до дитячої двійці. Не треба робити вигляд, що двійка — це нісенітниця і справа звична. Це виховає в дитині почуття безкарності та безвідповідальності.
Треба обов'язково з'ясувати, чому дитина отримав погану оцінку. Якщо вона одинична і випадкова — краще втішити і підбадьорити недолугого учня, сказати, що він легко зможе свою двійку виправити. Але якщо Ви відчуваєте, що Погані оцінки — результат лінощів та неякісної підготовки до уроку — прийміть заходи, використовуйте певні заборони. Нехай дитина зрозуміє, що отримувати двійки і лінуватися — не в його інтересах.