Ігри з буквами та звукові ігри

Якщо ваша дитина цікавиться буквами, звуками і словами, можна пограти з ним у безліч цікавих та корисних ігор. Багато з цих ігор сподобаються і дітям, а в деякі дуже добре грати і з дітьми постарше, щоб уроки граматики або читання стали для них трохи різноманітніше і цікавіше.

Букви по кімнаті. Роздрукуйте кілька літер великим шрифтом майже на весь аркуш А4 і розвісьте їх по кімнаті (почніть з простих звуків, які ваш малюк вже вимовляє легко і самостійно — «а», «з», «м» і т. д.), коли дитина зацікавиться тією чи іншою буквою, називайте її, як вона звучить. Коли дитина буде впізнавати вже звичні йому букви, додавайте нові і знайомте з ними. Це Вправа спрямована на запам'ятовування образу літери та її назви.

Підписи. Надрукуйте назву різних предметів інтер'єру, меблів і т. п. і приклейте на відповідні предмети таблички з підписами. Цей захід, по-суті, грою і не є, але, по-перше, У дитини формується цілісний образ слова (а це дуже важливо для розуміння сенсу букв, адже букви це те, з чого слово складається, а одиниця сенсу це саме слова, а не буква сама по собі), а по-друге, Розвивається так зване інтуїтивне читання (тобто дитина як би знає, що написано на табличці, оскільки насправді він просто знає назву предмета, на якому вона приклеєна).

Складання складів. Самі по собі склади для читання не мають такого великого значення, як прийнято приписувати їм, крім того розподіл слова на склади це досить складне завдання. Однак складання і подальше виголошення складів Відмінне артикуляційна вправа. Складайте разом з дитиною різні склади і вимовляєте їх, почніть з простих і добре знайомих ледь не кожному малюкові «му», «га» і т. п.

Складання слів з букв. Використовуйте магнітну азбуку, кубики або картки. Складаючи слова, вимовляйте по одному звуку, тягніть його як можна довше (навіть приголосні, ви здивуєтеся, як чудово деякі з них тягнуться, до речі, це для дорослих непогане артикуляційна вправа) і виставляйте відповідну літеру, щоб слово виходило поступово. Для початку використовуйте найбільш прості (які чуються, так і пишуться) і знайомі дитині слова. Обов'язково показуйте вимовляти букви пальцем і ведіть його слідом за великими літерами зліва направо, цей невеликий крок прищеплює дитині природне розуміння того, що читати в подальшому потрібно буде зліва направо, уважно стежачи за кожною літерою.

Вправи для розвитку фонематичного слуху. До трьох з половиною років здатність розрізняти звуки, як правило, сягає піку свого розвитку, і навіть якщо дитина не може промовити всі звуки, він в змозі їх почути і пізнати. Такий стрибок у становленні фонематичного слуху — здатності чути розрізняти різні звуки — дає величезний поштовх у розвитку мови взагалі, а так само може послужити відмінним стартом у становленні навичок читання і письма.

Вам знадобляться кілька предметів, назви яких починаються на один і той же звук (лялька, кришка, кубик, олівець, наприклад), показуючи дитині кожен з них по черзі, називайте їх, перебільшуючи перший звук, попередивши малюка, щоб уважно слухав, що він чує на початку. Коли дитина прослухає всі назви, повторіть їх ще раз (так само перебільшуючи перший звук), нагадавши, щоб уважно слухав спочатку, а потім запитайте, що він почув.

У групі, що працює за методикою М. Монтессорі, такі вправи називаються роботою зі звуковими коробочками — предмети, назви яких починаються на один звук лежать разом в одній коробочці — і вправ з ними маса. Можна змішати предмети з двох коробочок і сортувати їх на ті, назви яких починаються з одного звуку і ті, які починаються з іншого. Можна зробити коробочки, де потрібно слухати звуки в кінці слів (це вже складніше), звуки в середній позиції в слові (найскладніше), на розрізнення м'якого і твердого приголосного і т. п.

Звукові ігри доступні й для самих маленьких, грати в них можна тільки дитина навчається із задоволенням наслідувати вимовною вами звуків, уважно спостерігати за вашим ротом, намагатися повторити так ж і взагалі цікавитися артикуляційної стороною питання. Найпростіший варіант гри — придумаємо якісь «прив'язки» для більшості звуку і пройдемося за алфавітом (ви називаєте звук самі, а малюк тільки повторює):
— Як кричить малий? А-а-а-а-а-а
— Як дзижчить жук? Ж-Ж-ж-ж-ж