Ігри та іграшки для дітей від народження до півроку

В цьому віці гра для дитини — це дослідження навколишнього світу, властивостей різних предметів і можливостей свого тіла.

Дитина намагається дослідити потрапляють у поле його зору чи йому в руки предмети — мимоволі захоплює і трясе брязкальця, наприклад. Майже з усіма предметами малюк робить одні і ті ж дії, чіпає, трясе, тягне в рот, отримуючи таким чином можливість порівняти властивості різних речей.

Малюки дуже люблять спілкуватися з дорослими, які є для них предметом особливого інтересу і способом опосередкованого взаємодії з реальністю. Немовлята люблять розглядати і чіпати дорослих, посміхатися їм, прислухатися до їх мови і видаваним ними звуків. Діти проявляють непідробний інтерес до того, про що розповідає і показує їм дорослий, тільки завдяки дорослому такі малюки можуть переміщатися і мають можливість знайомитися з тими речами, які без допомоги дорослого були б їм просто не доступні.

У цьому віці діти дуже люблять здійснювати безладні рухи руками або ногами або повторювані рухи всім тілом (наприклад, розгойдуватися, стоячи на четвереньках). Такі вправи допомагають маляті досліджувати можливості свого тіла, тренуватися в збереженні рівноваги і координації частин тіла один з одним.

Для розвитку різних органів почуттів можна використовувати наступні ігри:

Для розвитку зору: показуйте і називайте маляті різні предмети, слідкуйте, щоб дитина фокусував погляд на різні речі, стежив очима за рухомими предметами (переміщайте предмети в полі зору малюка з боку в бік, наближаючи і видаляючи) і т. п.

Для розвитку слуху: видавайте за допомогою різних звучних предметів різні звуки і позначайте їх для малюка (дзвін дзвіночка, стукіт тощо), шепчите дитині що-небудь на вушко і навпаки, кличте на ім'я голосно з сусідньої кімнати.

Для розвитку дотику: давайте дитині обмацувати або прикладайте його долоньки до різних поверхонь і називайте їх властивості (гладкий, шорсткий, мокрий, сухий, теплий, холодний тощо), запускайте руки малюка в ємності з різними наповнювачами — гречкою, квасолею, горохом, піском.

Основні іграшки для дітей першого півроку життя:

• рухомі музичні каруселі (мобілі) над ліжечком

• брязкальця, які можна взяти в руку (головне, щоб їх було легко захоплювати і щоб вони не були важкими, і дитина могла легко утримувати їх і гриміти ними)

• брязкальця-підвіски або намисто з брязкалець

• різнокольорові яскраві повітряні кулі, наповнені гелієм під стелею над ліжечком маляти

• м'ячики різних розмірів і з різних матеріалів

• неваляшка

• різні предмети найближчого оточення і об'єкти навколишнього середовища