Гімнастика для вагітних: теорія

Лікарі стверджують, що дівчата, які звикли вести активний спосіб життя і для яких спортивні заняття настільки ж природні, як харчування і сон, набагато краще переносять вагітність і справляються з пологами. Але навіть якщо ви не належите до числа любительок спорту, під час вагітності можна і потрібно починати долучатися до фізкультури. Цим ви захистите себе від ускладнень під час пологів і зміцните своє здоров'я.
Отже, гімнастика (в розумних кількостях!) корисна вагітним жінкам. Виняток становлять випадки, коли під час вагітності, або ще до неї виникають деякі захворювання. Однак такі хронічні недуги, як бронхіальна астма, гастрит або виразка шлунка, якщо вони знаходяться поза загострення, що не є протипоказанням для помірної гімнастики. Бути обережними слід, коли захворювання загострюється. При цьому особливо небезпечні хвороби серцево-судинної системи з розладом кровообігу, туберкульоз легень і всі запальні процеси, в тому числі протікають в нирках і сечовому міхурі.
Не можна виконувати фізичні вправи при токсикозах, так як вони можуть спровокувати викидень. Але навіть у цих випадках вагітна жінка не повинна цілий день лежати без руху. Тому такі легкі вправи, як потягування вранці в ліжку і прогулянка пішки, вже принесуть вам безперечну користь, покращити кровообіг і м'язовий тонус.
Щоб гімнастика пішла на користь, після вправ треба відчувати приємну втому. Будь-який рух дуже важливо для вагітної жінки, а якщо воно ритмічне і супроводжується музикою, то корисно подвійно. Так що увімкніть улюблену мелодію і починайте. А закінчувати заняття потрібно тоді, коли ви розумієте, що вже втомилися.
Тепер про те, як вибирати вправи. Якщо ви не хочете скористатися готовим комплексом, а любите імпровізувати, складайте курс довільно. Головним критерієм повинна бути користь для різних груп м'язів, які ви навчитеся не тільки тренувати, але і розслабляти. Особливо важливо включати вправи на розслаблення м'язів спини і плечового пояса. Необхідно зміцнювати м'язи живота, грудей, ніг, промежини і тазу, оскільки вміння працювати ними нагоді при пологах. Не варто забувати про хребті і суглобах, які відчувають велике навантаження, особливо на останніх термінах вагітності, і теж потребують тренуванні.
Під час занять слідкуйте, щоб ваш пульс не перевищував 120 ударів в хвилину. Щоб не дуже втомлюватися, частіше міняйте комплекс вправ, чергуйте їх, а при сильному стомленні замінюйте щодо важкі вправи на більш легкі. Але ні в якому разі не кидайте розпочате на півдорозі! Проявіть трохи терпіння, і ви звикнете до щоденної гімнастики, що вона стане вам необхідна. До того ж ви скоро помітите, як покращиться ваше самопочуття і настрій. Постійність і послідовність — ось ваші супутники.
Під час гімнастики звертайте увагу на дихання. Воно повинне бути рівним і глибоким. Щоб навчитися правильно дихати, можна скористатися спеціальними дихальними вправами. Так-так, виявляється, не всі вміють правильно робити вхід і видих. Можете перевірити: ляжте на спину і покладіть собі на живіт аркуш паперу або газету. На вдиху живіт з газетою повинен піднятися, а на видиху — опускатися. Така вправа дуже корисно для всіх органів, так як збільшує приплив кисню до них. А тепер спробуйте простежити за своїм звичним диханням.
Пішохідні прогулянки на свіжому повітрі — теж відмінні вправи для зміцнення м'язів і загартування організму. Прискорте крок і пройдіть невелику відстань швидко, а потім відпочиньте. Вийшовши на галявину в лісі або лісопарку, зупиніться і зробіть кілька вправ руками. Гуляйте у будь-який час року, тим більше влітку, коли можна походити по траві чи піску босоніж. Відмінним масажем для ніг стане ходьба по камінчиках на морському березі. Якщо таку прогулянку зробити ввечері, а, прийшовши додому, прийняти душ або ванну, та ще якщо чоловік зробить вам розслабляючий масаж — ви опинитеся на вершині блаженства!
Плавання або зимові лижні прогулянки не варто припиняти, якщо вони до вагітності були вашим улюбленим заняттям. Це відмінний спосіб зняти напругу і зміцнити м'язи. Особливо важливо і цінно плавання, оскільки воно допомагає послабити навантаження на хребет. У воді людина почуває себе набагато легше, його тіло стає невагомим і дуже гнучким. Це відчуття дає прилив позитивних емоцій, а головне — можливість без особливих зусиль зміцнювати м'язи беріз, сідниць та промежини.
Аквагімнастика — найм'якша і збалансована навантаження. Заняття у воді, крім того, благотворно впливають на нервову систему, знімають втому, зміцнюють і загартовують організм мами і майбутнього малюка.
У багатьох фітнес-центрах, де є басейни, організовані групи для майбутніх мам. Там пропонується широкий комплекс вправ, які можна виконувати у воді і які будуть сприяти нормальному перебігу вагітності.