Декілька помилок про ліворуких дітей

Якщо вірити статистиці, то в даний час в початковій школі кількість ліворуких дітей становить 15-23%.У той же час кількість дорослих лівшів не перевищує 5,5%. Виходить, що за останні 20 років, кількість лівшів зросла в 4 рази. Може бути левшество особливий вид акселерації?

Насправді пояснюється цей феномен просто: ще 20 років тому всіх ліворуких дітей примусово робили праворукими. Зараз же свідомість психологів і педагогів «перевернулося», і нарешті і в нашій країні зрозуміли, що левшество це не недолік, з яким треба боротися, не примха і не примха, це індивідуальна особливість дитини, точно така ж, як характер і темперамент, форма і розмір носа, і міняти це якість ніхто не в праві. За кордоном, до речі, давно прийшли до такого висновку, там не тільки не переучують ліворуких дітей, але й створюють для лівшів всі умови комфортного проживання. І вже, коли майже чверть дітей складають лівші, здається, настав час поговорити про них. Зрозуміти, що ж це за люди такі особливі. Давайте розберемося в цьому разом.
Кілька поширених помилок, що стосуються ліворуких дітей.

Помилка перша.Левшество — це вада розвитку, з яким можна і потрібно боротися.

«Мені не потрібен онук лівша». Саме таку фразу я вичитала на одному Інтернет-сайті. І якщо батьки в даний час сяк-так зрозуміли, що ліворукість-це не недолік, то переконати старше покоління вельми проблематично. У російських казках, якщо підеш ліворуч, то з тобою неодмінно статися якась неприємність: або сам голову складеш або коня втратиш. Та й взагалі ідіома «піти наліво» означає зраду, зраду.

На жаль, і в даний час побутує уявлення про те, що лівші — люди з більш низькими розумовими здібностями. Викликано це тим, що насправді серед розумово відсталих дітей великий відсоток ліворуких. При цьому, в людському свідомість одне є наслідком іншого — розумово відсталий, тому що лівша. Проте навпаки ці дві характеристики є наслідком однієї і тієї ж причини — патології розвитку мозку. Тобто ліворукість часто супроводжує відставання в розвитку, але ніяк не є його передумовою. Тобтов інших випадках, коли ліворукість є не наслідком патології розвитку мозку, а є, наприклад, спадкової характеристикою або викликана якимись іншими причинами, у лівшів можуть бути блискучі здібності.

І ось тут ми впритул підійшли до Омани другого.Всі лівші — геніальні люди. Люди з яскраво вираженими творчими здібностями.

На жаль, в даний час немає достовірних даних, що підтверджують цю теорію. Так, дійсно, серед лівшів чимало не тільки здібних, творчо обдарованих, але і геніальних людей. Однак геніальних правшів нітрохи не менше.

Третє оману:Лівші дзеркальн правшам.

Витоки цього омани лежать в природі походження левшество. Справа в тому, що у праворуких людей «провідним» є ліва півкуля мозку, а ліворуких — праве. Так як кожне з цих півкуль має свої особливості, то саме ці особливості і приписуються лівшам або правшам. Відомо, що ліва півкуля спеціалізовано в основному на вербально-символічних функціях, а праве — на просторово-синтетичних. Ліва півкуля більш точно, більш аналітично, більш лінійно і більш грамотно в сприйнятті і маніпулюванні зовнішнім світом. Праве півкуля більш геометрично і більше бере участь у створенні «загальної картини». Однак помилково приписувати лівшам функції правої півкулі, як правшам функції лівого. І в тих, і в інших «працюють» обидві півкулі і кожне з них виконує покладені йому завдання. Тому говорити про те, хто більш творчий лівша чи правша, у кого більше розвинені аналітичні та математичні здібності — у праворуких або ліворуких людей поки передчасно. Достовірних відомостей для підтвердження тієї чи іншої теорії поки що немає.

І звідси випливає останнє Четверте оману:Між лівшами і правшами немає ніякої різниці.

Ми всі різні, всі характеристики і класифікації досить умовні. Нікому не прийде в голову говорити про те, що здібності у всіх праворуких дітей однакові. Ті ж саме стосується і лівшів. Серед них є обдаровані діти, і не дуже, легко і важко навчані, замкнуті і відкриті, темпераментні і немає. Але всіх їх об'єднує одне: вони постійно піддані так званому «тиску праворуким середовищем. Звідси і проблеми, які часто приписують левшеству як такого. Дитина збуджена, тривожний, незграбний. Все це педагоги і батьки пов'язують з його ліворукістю. Однак, цілком можливо, що це якраз є наслідком того, що він відчуває себе не таким як всі, що йому постійно вказують на його так званий недолік. Або навпаки батьки не надають ніякого значення його особливості і вимагають від нього того ж, що і від правші, в той час як йому нереально важко, скажімо, вирізати «праворукими» ножицями або писати зліва направо. Безумовно, лівші — особливі діти, до яких потрібен свій підхід, більш чуйне ставлення і терпимість.

Левшество — не недолік, та все ж в навчанні ліворуких, у підготовці їх до школи є свої особливості. Благо, зараз дуже багато спеціальної літератури, яка допомагає в цьому. З'явилися спеціальні прописи, методичні посібники для ліворуких дітей. Неважко знайти в продажу ножиці, ручки, комп'ютерні миші і т. п. пристосування для лівшів. Батькам варто лише проявити чуйність, терпіння і увагу до своїх таким особливим діткам, і винагороду з боку дитини не змусить себе чекати.