«А я буду! Буду! На зло буду!»

Спробуємо розібратися з тим, Чому діти роблять щось нам на зло.

В першу чергу, це своєрідні «напади самоствердження», таке найчастіше буває в Кризові вікові періоди, коли самосвідомість дитини досягає такого рівня розвитку, що він починає особливо гостро відчувати себе незалежним від оточуючих, окремим, відмінним від інших, індивідуальністю та особистістю. Коли з дитиною це відбувається, йому потрібно переконатися в тому, що його відчуття правильні — він і правда відділений, автономний і самостійний. Ви вже розумієте, який найпростіший це зробити? Зрозуміло, піти проти волі тих, хто, по-перше, найближче, а по-друге, найчастіше висловлює свою власну волю і намагається нам нав'язати (навіть якщо це робиться з найкращих спонукань або не робиться взагалі, а нам тільки здається). Цей бунт — протест проти батьків найбільш виразно видно у віці трьох років і в підлітковому віці, і нехай способи прояву негативізму по відношенню до «старих» різні в різні періоди життя, суть їх одна — тотальне заперечення як можна більшої кількості того, що виходить від батьків. Головне, що варто розуміти батькам і триліток, і підлітків, так це те, що відбувається з їх дитиною це не нонсенс, не прояв його мерзенного характеру, він не зіпсувався на все життя і т. п. Це явище практично неминуче (кризи у тій чи іншій мірі прояви є у кожної дитини), але тимчасове. І від того, як і що будемо робити в цей складний для дитини період життя ми з вами залежить, наскільки гостро і довго буде це з ним відбуватися. Головне,Запастися терпінням і розумінням.
Тільки терпіння допоможе вам пережити всі нескінченні діалоги з трехлеткою
— Підемо гуляти?
— Ні
— Значить залишаємося вдома...
— Ні!
Тільки терпіння допоможе вам зберігати спокій після чергової заяви вашого чада-старшокласника про те, що «вистачить лізти в його життя» і «перестаньте мене контролювати». Терпіння і розуміння того, що це «зло» насправді не зовсім чисте «зло». Те, що робить ваша дитина це не для того, щоб позлити і вивести вас із себе (хоча повірити в це часом важко), це для того, щоб визначити межі своєї особистості і вашої особистості. І, на жаль, природою так задумано, що вибудовуються ці межі саме так — постійними перевірками, що можна, а що не можна, що ви здатні витерпіти, а на чому нарешті взорветесь, і чим сильніше ваша негативна реакція, тим більше у вашого чада азарту і бажання продовжувати. Сподіваюся, я переконала вас у тому, що ваш протестуючий дитина це не монстр, і немає сенсу самим ставати монстром ще більш сильним і страшним, щоб його перемогти.

Друга причина, по якій дитина може робити щось на зло, здасться вам дивною, але так буває і, на жаль, дуже часто. Мова йде про так званому «негативному уваги». Якщо дитині не вистачає вашої уваги позитивного (підтвердження, що його люблять, ним дорожать, його цінують і т. п.) або нейтрального (підтвердження, що ним цікавляться, з ним спілкуються, піклуються про нього), то йому нічого не залишається, як залучати до себе ваше негативне увагу. Негативний увагу, до речі, ми роздаровуємо з набагато більшою ретельністю і легкістю, ніж позитивне — ми можемо не помітити досягнень і успіхів нашої дитини, але щось нам зло навряд чи прослизне повз нашого пильного ока і чуйного вуха. Саме цим багато діти і користуються, вони починають необразливо пустувати або серйозно випробовувати наше терпіння, чи не знущаючись. Але, якщо вам стане зрозуміло, що часті хуліганства вашої дитини це всього-навсього замаскований заклик «зверни на мене увагу, будь ласка», то вам без праці стане ясно, як слід змінити свою поведінку, щоб подібні уявлення більше не повторювалися.

Зовсім маленькі діти, як правило, до наближення до трирічного віку теж можуть робити що-то, як нам здається, зло, проте це насправді прояв їх тотального Бажання досліджувати навколишній світ, в даному випадку досліджувати величезне поле людських емоцій та почуттів, можливостей їх виявляти і висловлювати. У ранньому віці дитина являє собою дуже чуйний емоційний резонатор (це необхідно йому в прямому сенсі слова для виживання), і саме на наших сплески почуттів навчається дивуватися і радіти, сумувати і злитися. Від того, які емоції і які моделі поведінки ви будете демонструвати дитині, багато в чому залежить те, що він буде переживати і як виражати це у своїй подальшій життя.